Czas

Najkrótszy czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy na NFZ – wykaz placówek

O kolejkach do operacji zaćmy w ramach NFZ powstało już wiele legend przekazywanych pomiędzy pacjentami i oczekującymi. Opinie o stanie polskiej służby zdrowia w kontekście zabiegu usunięcia zaćmy nie są zbyt korzystne – konieczność czekania na swoją kolej przez kilka miesięcy to już spora niedogodność, a przecież w wielu placówkach terminy są znacznie odleglejsze niż obecny rok. W dzisiejszym artykule sprawdzamy, gdzie spotkamy się z najkrótszym czasem oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy w ramach NFZ. Do zestawienia wybrane zostały placówki w całej Polsce, gdyż często warto wybrać się nieco dalej by zyskać termin, o którym w województwie zamieszkania można tylko pomarzyć.

Kolejki poniżej roku

W niemalże każdym województwie zdarzają się szpitale, które oferują bardzo krótki czas oczekiwania na operację zaćmy. Rozpoczynając poszukiwania od województwa wielkopolskiego dowiadujemy się, że średnia czasu oczekiwania na operację w województwie wynosi tu 461 dni, czyli nieco ponad rok. Zaglądając głębiej okazuje się jednak, że wiele placówek daje pacjentom szansę na operację jeszcze w 2018 roku! Klinika Kalmedika z Kalisza prowadzi zapisy ze 147-dniowym wyprzedzeniem, natomiast w klinice Okulus pacjenci poczekają tylko 97 dni. Kolejka w ZOZ i Medycyny Pracy „Med-Alko” w Koninie to już tylko 32 dni oczekiwania, a NZOZ Vigor Med w Lesznie to 38 dniowa kolejka. Na szybką obsługę mogą liczyć pacjenci zapisujący się na zabieg w Specjalistycznej Poradni Lekarskiej NZOZ w Bielsku Podlaskim – tu kolejka to tylko 21 dni, a więc tyle, co czasami w prywatnych klinikach! Na niską średnią kolejkę w województwie Świętokrzyskim wpływa Uzdrowisko Busko-Zdrój, umożliwiające zoperowanie zaćmy po 31 dniach oczekiwania oraz klinika Lumos w Kielcach, gdzie poczekamy około 101 dni.

Rozpatrując kontekst całych województw i średniego czasu oczekiwania w tamtejszych klinikach, najlepszą sytuację mają na dzień dzisiejszy pacjenci z województwa Lubelskiego (średnio 308 dni w kolejce) oraz Podkarpackiego (średnio 311 dni w kolejce). Choć oba województwa są małe, ich mieszkańcy mogą liczyć na duży wybór placówek oferujących operację usunięcia zaćmy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, co oczywiście automatycznie przekłada się na mniejsze kolejki oczekujących.

Pacjenci, którzy mimo wszystko nie chcą czekać na operację w lokalnym ośrodku mogą rozpatrzeć opcję zoperowania zaćmy w ramach dyrektywy transgranicznej, która pozwala na wykonanie zabiegu w państwach Unii Europejskiej i zapewnia zwrot równowartości standardowej soczewki sferycznej przez NFZ.

Kolejki powyżej roku

Na nieco gorszą, choć wciąż znośną w porównaniu ze znaczną częścią kraju grupę stanowią placówki, w których czas oczekiwania jest zbliżony lub przekracza rok. Na leczenie w takim okresie czasu mogą liczyć pacjenci województwa zachodniopomorskiego (393 dni), wielkopolskiego (ze średnią kolejką wynoszącą 461 dni), Lubelskiego (średnio 510 dni), świętokrzyskiego (355 dni), oraz Podlaskiego (średnio 560 dni).

Mieszkańcy województwa Lubuskiego największych szans na szybką obsługę powinni upatrywać w Kostrzynie nad Odrą, gdzie w „Nowym Szpitalu” poczekają około 348 dni, oraz we Wschowej, gdzie kolejka wynosi obecnie 336 dni. Wielkopolanie mogą skorzystać na przykład z oferty Er-Med. w Pile, gdzie poczekają około 417 dni. Województwo Podlaskie może ustawiać się w kolejkach do Ośrodka Okulistycznego „Tęczówka” w Białymstoku, gdzie kolejka wynosi obecnie 327 dni.

Kolejki powyżej dwóch lat

W najgorszej sytuacji znajdują się mieszkańcy dużych województw, gdzie choć wiele klinik, równie wielu pacjentów. Najgorzej rysuje się obecnie sytuacja pacjentów z województwa Opolskiego, które jest w pewnym sensie wyjątkiem od opisanej reguły. Województwo to jest bowiem dość małe, przez co pacjenci mają do dyspozycji tylko cztery placówki zajmujące się operowaniem zaćmy. Średnia kolejka wynosi tu 1267 dni – wynik zdecydowanie najgorszy w całym zestawieniu. Najbliżej sąsiadujące z opolskim województwa dolnośląskie i małopolskie nie wyglądają z perspektywy pacjenta lepiej. Na Dolnym Śląsku poczekamy średnio 1113 dni, czyli ponad 3 lata, natomiast w małopolskim nieco krócej, bo 864 dni, czyli około 2,5 roku.


Logo One Day Clinic

Poznaj bieżące informacje na temat kolejek >> https://www.onedayclinic.pl/operacja-zacmy-terminy-nfz


 

Dodaj komentarz